Feelworld P238-9HSD-CO
SEETEC P238-9HSD-CO 23.8 inch Carry-on Broadcast Monitor IPS Full HD 1920x1080 3G-SDI 4K HDMI
More information
Personal pickup within 90 minutes
Shipment day: Tomorrow
In stock 3 pcs
Praha 3 pcs
Product description
Product description
broadcast monitor
director monitor
23.8" 4K HDMI/SDI Carry-on Monitor
monitor broadcast
Full HD IPS Panel
Viewing clearly and capture every detail with confidence
field production monitor
178°Wide Viewing Angle
live broadcast monitor
Rec.709 Color Standard
broadcast monitors
Professional Auxiliary Tools, Easily Focus
broadcast director monitor
studio video monitor
broadcast video monitors
Flexible and Intuitive Button Operation
directors monitors
Multiple Signal Interfaces, Satisfy Different Needs
studio screen monitors
3-color TALLY Light, Enhance Team Cooperation
4k directors monitor
Multiple Power Supply,Long-lasting Power Shooting
studio screen monitors
Portable Aviation Aluminum Case
Ideal choice for outdoor filming
broadcast studio monitors
Quickly Disassemble and Assemble, Without Tools Required
field production monitor
Comfortable Handle
ultra broadcast hd monitor
Beautiful Butterfly Shape Lock
live broadcast monitor
Multi Languages Support,Satisfy Different Needs
P238-9HSD-CO built-in up to 10 languages, meet the different needed.
broadcast monitors
Removable Sun-hood, Fearless of Strong Light
The new generation of removable sun-hood, can achieve good monitoring effect when outdoor shooting.
Carry-on Broadcast Director Monitor
FEATURES
1. Wide view angle, Full HD 1920x1080, bright, colorful display
3. Special Features:
* Peaking Focus Assist (Red highlight over parts of the monochrome image in focus)
* Check Field (Red, Green, Blue, Mono)
* Camera Mode
* Pixel to Pixel
* Center Marker
* Safe Marker (80%, 85%, 90%, 93%, 96%, 2.35:1)
* Image Flip (Horizontal, Vertical, Hor&Ver)
* Image Freeze
* Zoom All
* U/D & L/R Zoom
4. Monitoring via front panel 3.5mm stereo headphone jack and built-in speaker
5. Built-in LED tally indicators (Red, Green, Yellow)
6. Power using included 12-volt supply or use standard 4-pin XLR
SPECIFICATIONS
Display Spec.
 Model  P238-9HSD-CO
 Screen Size  23.8" IPS
 Color Depth  16.7M (8-bit)
 Resolution  1920×1080 pixels
 Pixel Pitch  0.2745 (H) x 0.2745 (V)mm
 Aspect Ratio  16:9
 Brightness  250cd/m²
 Contrast Ratio  1000:1
 Backlight  LED
 Viewing Angle  89°/89°(L/R) 89°/89°(U/D)
Input
 1 X BNC  3G-SDI
 1 X HDMI  HDMI
 3 X BNC  YPbPr
 1 X DVI-I  DVI-I
 1 X BNC  Video
  2 X RCA  Audio(L/R)
Output
 1 X BNC  3G-SDI
 1 X HDMI  HDMI
 3 X BNC  YPbPr
 1 X BNC  Video
Audio
 Audio  Stereo Headphone, Speaker
SDI Support Format
480i/576i
720p(60/59.94/50/30/29/25/24/23.98)
1080i(60/59.94/50)
1080p(60/59.94/50/30/29.97/25/24/24sF/23.98/ 23.98sF)
HDMI Support Format
480i/576i/480p/576p
1080i (60/59.94/50)
4K UHD 3840×2160p (30/29.97/25/24/23.98Hz), 4096×2160p (24Hz)
General
 Input Voltage  DC9~24V
 Power Consumption  ≤24W
 Working Temperature  -10°C~50°C
 Storage Temperature  -20°C~60°C
 Unit Size  567Lx372Hx46.7D (mm) (W/O Suitcase)
 Unit Weight  5.9kg (W/O suitcase)
Advanced Features
* Center Marker
* Screen Marker (80%,85%,90%,93%,96%,2.35:1)
* Image Freeze
* Image Flip (H, V, H/V)
* Camera Mode
* Pixel-to-Pixel
* Zoom All (Nonsupport in 4K input)
* U/D & L/R Zoom (Nonsupport in 4K input)
* Aspect Ratio (Nonsupport in 4K input)
* Custom Color Temperature
* Built-in LED tally indicators
ACCESSORIES
Standard Accessories:
  1× Mini HDMI Cable
  1× V Battery Plate (default to mount on device)
  1× 3A Power Adapter
  1× Tally Kit
  1× Aluminium Suitcase
  1× Operation Manual
WE RECOMMEND
The Feelworld P238-9HSD-CO is a professional 23.8" broadcast monitor with Full HD resolution and support for both 3G-SDI and 4K HDMI, designed for demanding studio and production applications. To create a complete production workflow, it is recommended to complement it with a video switcher, a teleprompter, and additional view monitors for camera operators.
Prompter - Essential accessories for studio production and working with on-camera presenters.
Audio equipment - High-quality audio equipment to complement visual monitoring in production.
Parameters
Parameters
Manufacturer: Feelworld
Category: Studio Monitors
Main parameters
Size23.8"
Monitor inputs3G-SDI
Monitor power supplyV-Mount
Monitor power supplyDC 7-24V
Luminosity250cd/m2
Panel resolution1920x1080
Other parameters
TallyYes
GPSR
TB EC REP EUROPEAN SL
Business address: Calle Marcelo Usera 60, LC. Madrid 28026 Spain
ACCESSORIES (2)
ACCESSORIES (2)
PremiumCord optical fiber High Speed with Ether. 4K@60Hz kabel 3m, M/M, gold-plated connectors
The Optical HDMI 2.0 Ultra High-Speed 4K@60Hz cable is used to connect two audio/video
In stock > 5 pcs
Infinitek L-4.5CHWS Flexible 4K UHD, 12G-SDI Cable, BNC-BNC 4m
Canare L-4.5CHWS flexible and durable 75 ohm 4,2 mm "Low Loss" koaxial SD/HD/3G/12G-SDI
on request
  • Show all
  • Feelworld P238-9HSD-CO
    • Free transport
    SEETEC P238-9HSD-CO 23.8 inch Carry-on Broadcast Monitor IPS Full HD 1920x1080 3G-SDI