Lilliput Q7-12G 7" HD 12G-SDI/HDMI 2.0 Ultra-Bright On-Camera Monitor
Add crisp daylight viewing to your video or photography shoot with the Q7-12G 7" HD 12G-SDI/HDMI 2.0 Ultra-Bright On-Camera Monitor from Lilliput. Bright enough to be seen outdoors, the Q7-12G monitor supports up to DCI 4K60 video, has HDMI and dual 12G-SDI inputs and outputs, and offers pro functions like 3D LUTs, high dynamic range (HDR), multiple log compatibility,…
More information
Availability
14-30 days
Product description
Product description
Add crisp daylight viewing to your video or photography shoot with the Q7-12G 7" HD 12G-SDI/HDMI 2.0 Ultra-Bright On-Camera Monitor from Lilliput. Bright enough to be seen outdoors, the Q7-12G monitor supports up to DCI 4K60 video, has HDMI and dual 12G-SDI inputs and outputs, and offers pro functions like 3D LUTs, high dynamic range (HDR), multiple log compatibility, imaging tools, and a Sony L-Series battery plate.
Features
  • 7 inch with 1920*1200 physical resolution
  • 2000cd/m² brightness, 1200:1, 170°/170° viewing angle
  • Inputs: 2x12G-SDI, 1xHDMI 2.0,  1*Tally, 1xUSB (for upgrade), 1*DC
  • Loop outputs: 2x12G-SDI, 1*HDMI 2.0
  • Functions: PIP, Waveform, Vector Scope, HDR, 3D-LUT, Tally, Peaking, etc.
  • Housing:   Aluminum CNC housing
  • Supporting VESA 75mm mount, U-shade bracket
Contents
  • 12V DC Adapter
  • Suitcase
  • U-shaded Bracket
  • VESA 75mm Battery Plate(For Sony NP-F series)
  • Tally Connector
Parameters
Parameters
Manufacturer: Lilliput
Category: Camera monitors
Main parameters
Size7"
Monitor inputsHDMI
Monitor inputsSDI
Monitor inputsTally
Monitor power supply12V